mojeauto.plMotoryzacja w Internecie - Internetowa Platforma Motoryzacyjna mojeauto.pl

Menu

Testy długodystansowe

Znajdź artykuł

Słowo kluczowe:

Finanse

98381

Samochody na skróty

Finanse i prawo

Rozmiar normalny Czcionka powiększona Podwójne powiększenie czcionki Wyślij znajomemu Drukuj Kanał RSS

Powiadom przyjaciela o tej stronie

  • Od:
  • Do:
  • Temat:
  • Treść:

Koniec z kręceniem liczników!

2014 - 01 - 09 | 02:58
źródło: mojeauto.pl
Sebastian Kościółek

Od 1 stycznia tego roku weszły przepisy, które utrudnią życie wszystkim kombinatorom. Teraz podczas badania kontrolnego samochodu przebieg będzie rejestrowany, więc skończą się czasy tzw. korekty liczników.

Koniec z kręceniem liczników! Koniec z kręceniem liczników!

Wraz z początkiem tego roku weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów. 

Od kilku lat Związek Dealerów Samochodów oraz wiele innych organizacji związanej ze sprzedażą samochodów intensywnie pracowało nad tym, by utrudnić pracę oszustom, którzy zajmują się sprzedawaniem używanych samochodów z zaniżonym stanem licznika. Klienci byli wobec takiego procederu bezradni, bowiem nigdzie nie istniała baza danych umożliwiająca sprawdzenie autentyczności przebiegu samochodu, który zamierzamy kupić. Nie wszystkie autoryzowane stacje obsługi prowadziły też taką bazę, gdyż wynikało to z wewnętrznych procedur danej marki. 

Cofanie liczników jest jedną z największych bolączek jeżeli chodzi o rynek samochodów wtórnych. Sprawa dotyczy przede wszystkim aut sprowadzanych zza granicy, ale także tych sprzedawanych w kraju. Nie trzeba długo szukać, by znaleźć w pobliżu warsztat zajmujący się "profesjonalną korektą licznika", a największy wysyp takich miejsc znajduje się blisko tras przelotowych z zachodu na wschód. 

Przy pomocy oprogramowania komputerowego można w łatwy sposób zmniejszyć przebieg pojazdu. Dzięki niższemu przebiegowi w sztuczny sposób zawyżana jest wartość rynkowa samochodu. Takie działanie posiada znamiona oszustwa, które trudno udowodnić. 

Od 1 stycznia 2014 roku podczas badania technicznego przeprowadzanego przez SKP będzie odczytywany i rejestrowany przebieg pojazdu. Stacje kontroli będą zobowiązane do zapisywania przebiegu nie tylko w dokumentacji papierowej, ale także elektronicznej. Być może z czasem powstanie jedna wielka baza danych dla całego kraju, na wzór systemu wdrożonego w krajach skandynawskich. Tam wystarczy znać numery rejestracyjne samochodu, by za pomocą serwisu internetowego sprawdzić wszystkie podstawowe dane techniczne samochodu, a także kiedy i przy jakim przebiegu przeprowadzano badanie. Dobrym rozwiązaniem byłoby przekazywać dane o przebiegu do ewidencji CEPiK. Jednak wymaga to zmiany kolejnych rozporządzeń. 

Oczywiście wprowadzona zmiana nie rozwiąże wszystkich problemów. Jednak w przyszłości kupujący samochód będzie mógł zażądać od właściciela pojazdu zaświadczenie lub sprawdzi przebieg w punkcie SKP, który przybił pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym samochodu. 

Związek Dealerów Samochodowych złożył już kolejne wnioski o zmiany w przepisach. W polskim prawie przydałaby się jeszcze penalizacja całego procederu zmiany wartości licznika, która jest oczywistym oszustwem. Osoby, które dopuszczą się takiego czynu, będą automatycznie ścigane z urzędu.

Jak najbardziej popieramy zmiany, które wchodzą w życie. Póki co utrudnią one pracę handlarzom specjalizującym się w "odmładzaniu" aut krajowych. W kwestii samochodów zza granicy niewiele to zmieni, bowiem zanim auto trafi na pierwszy przegląd, to zostanie w nim skorygowany licznik. Dopiero połączenie baz danych z przebiegami z całej Europy pomogłoby skutecznie zwalczać proceder. Na takie zmiany przyjdzie nam jeszcze długo czekać.

Zabierz głos na Forum mojeauto.pl

Dodaj swój komentarz Wszystkich komentarzy: 8

Ostatnie komentarze z Forum mojeauto.pl:

~joyeci
2014-06-17 23:13:16
tylko człowiek się naczyta o oszustwach z używanymi samochodami. ja po prostu bym nie zaryzykowała, tylu moich znajomych potwornie się przejechało na takim zakupie. de facto utopili pieniądze w błocie. wolę nowy samochód, gwarancję kilkuletnią i pewnosć, że jak bede o niego dbała, to latami mi służyć bedzie. teraz ciekawie sie nowy yaris zapowiada a jego wersja hybrydowa bardzo atrakcyjna.
~robek
2014-06-17 19:46:08
uwazam, że land criuser to idealny samochód dla rodziny z dziecmi i polecamy go pod kazdym wzgedem.
~małgoOOsia
2014-06-07 22:48:51
zazdroszczę land cruisera. rewelacyjne auto! mieliście już go okazje w ekstremalnych warunkach przetestować? jak wrażenia?
~robek
2014-05-27 12:45:41
Dlatego ja wolę kupić samochód z salonu- przynajmniej wiem, ze nic nie było bite, przekrecane. W zeszłym roku bardzo długo zastanawiałam się z mezem jaki samochod kupic dla naszej rodziny ale w końcu wybraliśmy land cruisera normalnie z salonu i jak na razie uważam ze to najlepszy wybor jakiego mogliśmy dokonać.
~zaufany
2014-04-18 16:37:52
dzień dobry

auta zarejestrowane w kraju mają problem,natomiast prawie wszystkie samochody przywiezione z zagranicy mają kręcone liczniki.mogę podać przykład komisu z Mysłowic ,,same auta sprowadzane,, najpierw myjnia - kompleksowe pranie i mycie silników, a później przyjeżdża Pan do korekty liczników.Ludzie idźcie po rozum do głowy i zacznijcie sprawdzać przebiegi kupowanych samochodów,które mają przebiegi mniejsze niż nasze krajowe,zwłaszcza diesle.Można sprawdzać auta z Belgii,Holandii i innych krajów,są odpowiednie strony w internecie i jest dużo linków z adresami stron.Polacy bądźcie w końcu mądrzejsi od HANDLARZY i nie dajcie sobie wciskać szmelcu,bo całą Europa się z nas śmieje.

Zobacz wszystkie komentarze (8)


Mojeauto.pl - motoryzacja w Internecie | Copyright © Motor-Presse Polska sp. z o. o. 1999-2014